250 Uczestników, 150 staży zawodowych, ponad 200 szkoleń i kursów oraz 150 młodych osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy- to efekty naszych dwóch projektów skierowanych do studentów ostatniego roku studiów i absolwentów realizowanych w latach 2017-2020 w ramach pilotażowego programu ABSOLWENT! Czas na podsumowania…
-Oba projekty miały na celu wprowadzenie na rynek pracy studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy posiadają orzeczony stopnień niepełnosprawności – opisuje Monika Cyboran- Prezes Zarządu Fundacji Sustinae. -Uczestnicy przeszli z nami drogę „od studenta do specjalisty”, korzystając z różnorodnych form wsparcia dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Każda osoba miała możliwość pogłębionej diagnozy swoich predyspozycji, wypracowania Indywidualnego Planu Działania z doradcą zawodowym, wsparcia asystenta rynku pracy w poszukiwaniu zatrudnienia, a także uczestnictwa w zajęciach warsztatowych przygotowujących do bezpośredniego kontaktu z pracodawcami.
Projekt „Student absolwent, specjalista- zintegrowany program wsparcia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy”Fundacja Sustinaerealizowała w II etapach, I etap (1.09.2017r.- 30.03.2019r.), II etap (1.04.2019r.- 31.10.2020r.). Program dedykowany był absolwentom i studentom ostatniego roku studiów krakowskich i warszawskich uczelni wyższych. Łącznie skorzystało z programu 100 osób, w tym 19 osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, 64 w stopniu umiarkowanym, 17 w stopniu lekkim.
W ramach projektu „Od studenta do specjalisty- kompleksowy program wsparcia niepełnosprawnych studentów i absolwentów na otwartym rynku pracy”, wspieraliśmy łącznie 150 studentów i absolwentów, w trzech regionach Polski: w Małopolsce, na Mazowszu i Śląsku. Z programu mogły więc skorzystać osoby, kończące studia nie tylko w największych ośrodkach akademickich w regionach tj. Kraków, Warszawa czy Katowice, ale również absolwenci i studenci ostatnich lat studiów uczelni w Płocku, Częstochowie, Siedlcach, Radomiu, Tarnowie czy Nowym Sączu. Wśród Uczestników zostało zakwalifikowanych 30 os. niepełnosprawnych w stopniu znacznym, 104 os. w stopniu umiarkowanym, 16 os. w stopniu lekkim. Program realizowaliśmy w II etapach, I etap (1.10.2018r.-30.09.2019r.), II etap (1.10.2019r.- 30.09.2020r.).
Uczestnicy programu mieli możliwość realizacji szkoleń np. specjalistycznych, branżowych, kursów językowych, płatnego 4-miesięcznego stażu w wybranej branży oraz wsparcia finansowego w postaci dodatku motywacyjnego na pokrycie kosztów m.in zakwaterowania, dojazdu do pracodawcy, tłumacza języka migowego czy asystenta osoby niepełnosprawnej.W ramach obu projektów Uczestnicy realizowali kursy językowe na różnym poziomie zaawansowania oraz wybrane szkolenia specjalistyczne i branżowe np. kurs księgowości, programowania, grafiki komputerowej, kursy marketingowe, MS Office i in . Wśród kursantów znalazły się również osoby, które chciały rozwinąć skrzydła w mniej popularnych kierunkach, jak Dogoterapia czy Zoopsychologia, a także spróbować swoich sił w zupełnie w innych branżach niż ukończone studia.
W ramach projektów Uczestnicy realizowali również 4-miesięczne płatne staże zawodowe zarówno w instytucjach publicznych, jak np. Muzeum Lotnictwa Polskiego, Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, Polskim Wydawnictwie Muzycznym oraz firmach prywatnych. -Staż to ogromna szansa na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, którego często brakuje świeżo upieczonym absolwentom. Bardzo się cieszymy, że tak wiele staży realizowanych w ramach obu projektów zakończyło się zatrudnieniem. Dzięki programowi udało się wprowadzić na rynek pracy ponad 150 osób z niepełnosprawnościami. Jest to ogromny sukces, tym bardziej, że przez ostatnie miesiące walczyliśmy o zatrudnienia dla naszych Uczestników w czasie pandemii – podsumowuje Monika Cyboran.
Otrzymaliśmy liczne podziękowania za wspólną pracę od naszych już byłych Uczestników programu ABSOLWENT. Jako podsumowanie podzielimy się z Wami niektórymi z nich!
„Mimo upływu dni od zakończenia projektu, pragnę serdecznie Państwu podziękować
za motywację, wsparcie i pomoc jakiego mi Państwo udzielili. Cieszę się, że Was poznałam i mogłam uczestniczyć w Waszym projekcie”.
„Przesyłam podpisaną dziś przeze mnie umowę o pracę z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim. Jednocześnie pragnę uprzejmie podziękować za całe wsparcie i pomoc, które uzyskałem podczas realizacji programu Absolwent. Przyznam, że ilość kursów, porad i możliwości jakie otrzymałem od Fundacji przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Myślę, że udało mi się sporo osiągnąć w ciągu ostatnich miesięcy i jestem absolutnie pewien, że bez Państwa pomocy nie byłoby to możliwe. Raz jeszcze najuprzejmiej dziękuję”.
„Znalazłam Wasze ogłoszenie o naborze na Facebooku, nie sądziłam, że zmieni ono tak bardzo moje życie. Dziękuję Państwu za pomoc!”
Projekt „Student, absolwent, specjalista- zintegrowany program wsparcia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy” oraz „Od studenta do specjalisty- kompleksowy program wsparcia niepełnosprawnych studentów i absolwentów na otwartym rynku pracy” jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.