Fundacja Sustinae w okresie od 12 lipca 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r. realizuje zadanie publiczne pn. „Specjalistyczne usługi wspierania rodziny” na zlecenie Miasta Krakowa w ramach projektu „Aktywni Zawodowo – Aktywni Społecznie” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Odbiorcami zadania jest 65 rodzin zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Kraków i wychowujących dzieci do 18 r.ż., wymagające wsparcia z uwagi na fakt, że przynajmniej jeden z rodziców jest osobą dotkniętą problemem zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej lub uzależnienia.

Celem realizacji zadania jest poprawa funkcjonowania rodzin przejawiająca się  powstaniem warunków sprzyjających podejmowaniu aktywności społecznej, a w dalszej perspektywie zawodowej, jej członków. Zaplanowano, że rodziny kończące udział w zadaniu osiągną kryterium efektywności społecznej określone w „Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS i EFRR na lata 2014 – 2020”, szczególnie poprzez:

a) rozpoczęcie nauki,

b) wzmocnienie motywacji do pracy po zakończeniu udziału w projekcie,

c) zwiększenie pewności siebie i własnych umiejętności,

d) poprawę umiejętności rozwiązywania pojawiających się problemów,

e) podjęcie wolontariatu,

f) poprawę stanu zdrowia,

g) ograniczenie nałogów,

h) doświadczenie widocznej poprawy w funkcjonowaniu,

i) podjęcie dalszej aktywizacji w formie, która obrazuje postęp w procesie aktywizacji społecznej i zmniejsza dystans do zatrudnienia.

Realizacja zadania publicznego obejmuje świadczenie specjalistycznych usług wspierania rodziny:

1) w 2021 roku – szacunkowo 5 940 godzin;

2) w 2022 roku – szacunkowo 3 960 godzin;

Usługi specjalistycznego wsparcia rodziny realizowane są w dni robocze, w godzinach od 9.00 do 20.00, w miejscu zamieszkania rodziny w innych miejscach aktywności społecznej rodziny oraz w biurze Fundacji Sustinae.

Realizacja zadania polegającego na świadczeniu specjalistycznych usług obejmuje w szczególności:

a) poradnictwo psychospołeczne,

b) trening umiejętności społecznych,

c) poradnictwo rodzinne,

d) grupy edukacyjno – wspierające.

Ww. formy wsparcia będą uwzględniać następujące zagadnienia:

– rozwój umiejętności prowadzenia gospodarstwa domowego i gospodarowania budżetem domowym,

– rozwój umiejętności opiekuńczo – wychowawczych rodziców z wykorzystaniem różnych metod (np. coachingu rodzicielskiego, treningów),

– wsparcie rodziny w budowaniu i utrzymywaniu więzi społecznych, w tym w szczególności relacji z rodziną mieszkającą oddzielnie, sąsiadami;

– rozwijanie kompetencji członków rodziny w zakresie: komunikacji interpersonalnej, nawiązywania, budowania i podtrzymywania relacji, kontrolowania emocji, wzajemnego rozumienia respektowania tożsamości, potrzeb i uczuć drugiej osoby, rozwiązywania sytuacji

konfliktowych, unikania zachowań ryzykownych, zdrowego stylu życia, podziału obowiązków związanych z kompetencjami,

– kształtowanie i wzmacnianie więzi pomiędzy członkami rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem relacji pomiędzy dzieckiem lub dziećmi a rodzicem z problemem zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej lub uzależnienia;

– wspomaganie umiejętności radzenia sobie członków rodziny ze społecznym odbiorem ww. problemów;

– wsparcie rodziny w kontaktach z instytucjami, pomaganie w załatwianiu spraw urzędowych;

– poradnictwo rodzinne poszerzające wiedzę rodziców o procesach zachodzących w systemie rodzinnym;

– dodatkowo: kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, motywowanie do aktywności, leczenia i rehabilitacji, pomoc w zrozumieniu istoty choroby (ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej i uzależnienia) i jej wpływu na

Zadanie publiczne współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020