Świadczenie specjalistycznych usług dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością

Fundacja Sustinae w okresie od 01 lipca 2023r. do 30 kwietnia 2027r. realizujezadanie publiczne pn. „Świadczenie specjalistycznych usługi dla rodzin z dzieckiemz niepełnosprawnością”. Zadanie jest finansowane ze środkówGminy Miejskiej
Kraków.

Usługi specjalistyczne obejmą nie mniej niż 120 rodzin przeżywających trudności
opiekuńczo-wychowawcze, z dziećmi do 18 r. ż. z orzeczoną niepełnosprawnością, skierowanych do zadania przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wKrakowie. Celemrealizacji specjalistycznych usług dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnościąjestwsparcie rodziców oraz dzieci z niepełnosprawnością w zakresie wzmacnianiakompetencji związanych z codziennym funkcjonowaniem, jak i poprawa jakości życiarodzin objętych usługami. Realizacja zadania polegającego na świadczeniu usługi specjalistycznych dla rodzinyzdzieckiem z niepełnosprawnością obejmuje w szczególności:
1) Wspieranie rodziny w uczeniu i rozwijaniu umiejętności dzieckazniepełnosprawnością niezbędnych do samodzielnego życia, w tym:
a) kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowychi
umiejętności społecznego funkcjonowania;
b) motywowanie do aktywności, leczenia i rehabilitacji;
c) prowadzenie treningów umiejętności samoobsługi i umiejętności społecznych;
d) wspieranie w codziennych czynnościach życiowych. 2) Interwencje i pomoc w życiu w środowisku i rodzinie, w tym:
a) pomoc w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych;
b) ułatwienie dostępu do edukacji i kultury;
c) doradztwo w zakresie uzyskania pomocy ze strony innych instytucji;
d) pomoc w załatwianiu spraw urzędowych;
e) kształtowanie pozytywnych relacji w rodzinie oraz odpowiednich postawwobecdziecka z niepełnosprawnością. 3) Wspieranie i trening w zakresie wspomagania procesu leczenia dzieckazniepełnosprawnością, w tym wsparcie i trening:
a) umiejętności pielęgnacji dziecka z niepełnosprawnością;

b) w zakresie uzgadniania i pilnowania terminów badań, zabiegów, wizyt u lekarza;
c) w zakresie pilnowania podawania leków oraz obserwowania ewentualnychskutkówubocznych ich stosowania. d) w dotarciu do placówek służby zdrowia oraz placówek rehabilitacyjnych. 4) Przejęcie czasowej opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością z zapewnieniemniezbędnych potrzeb życiowych w celu umożliwienia rodzicom:
a) załatwienia spraw związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego;
b) załatwienia spraw urzędowych;
c) dbania o własne zdrowie;
d) odpoczynku
5) Odprowadzanie i przyprowadzanie dziecka z niepełnosprawnością do/z przedszkola, szkoły, przy pisemnej zgodzie opiekuna prawnego. Usługi specjalistyczne w rodzinie z dzieckiem z niepełnosprawnością realizowanebędąprzez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 7.00 do 19.00, w miejscu zamieszkania rodzinyoraz w innych miejscach aktywności społecznej rodziny.

Liczba godzin wsparcia założona do realizacji w zadaniu:

• w roku 2023 w okresie 1.07.2023r.-31.12.2023r.- szacunkowo 14 100 godzin w roku 2024- szacunkowo 30 000 godzin
  • w roku 2025- szacunkowo 30 000 godzin
  • w roku 2026- szacunkowo 30 000 godzin